Europa Top 12 / Top 10

Herre Junior

1985: Carl Prean, England
1986: Carl Prean, England
1987: Milan Grman, Tjekkoslovakiet
1988: Dimitrij Mazunov, Sovjetunionen
1989: Danny Heister, Holland
1990: Torben Wosik, Vesttyskland 
            (nr. 12 Rhod Jepsen, Danmark)
1991: Pjotr Szafranek, Polen
1992: Lucjan Blasczyk, Polen
1993: Vladimir Samsonov, SNG
1994: Konstadin Lengerov, Bulgarien 
           (nr. 4 Martin Monrad, Danmark)
1995: Martin Monrad, Danmark
1996: Zoltan Fejer-Konnerth, Tyskland 
            (nr. 11 Thomas Ring Pedersen, Danmark)
1997: Jens Lundkvist, Sverige 
            (nr. 7 Michael Maze, Danmark)
1998: Timo Boll, Tyskland 
            (nr. 3 Michael Maze, Danmark)
1999: Michael Maze, Danmark
2000: Fedor Kuzmin, Rusland
2001: Robert Svensson, Sverige
2002: Daniel Zwickl, Ungarn
2003: Christian Süss, Tyskland
2004: Thiago Appolonia, Portugal
2005: Dimitrij Ovtcharov, Tyskland
2006: Dimitrij Ovtcharov, Tyskland
2007: Paul Drinkhall, England
2008: Tomas Tregler, Tjekkiet
2009: Patrick Franziska, Tyskland
2010: Patrick Franziska, Tyskland
2011: Quentin Robinot, Frankrig
2012: Leonardo Mutti, Italien
2013: Jakub Dyjas, Polen
2014: Filip Zejlko, Kroatien
2015: Dennis Klein, Tyskland
2016: Tomas Polansky, Tjekkiet
2017: Cristian Pletea, Rumænien 
2018: Cristian Pletea, Rumænien
2019: Kay Stumper, Tyskland
2020: Kay Stumper, Tyskland


 

Dame Junior

1985: Olga Nemes, Vesttyskland
1986: Olga Nemes, Vesttyskland
1987: Ottila Badesku, Rumænien
1988: Ottila Badesku, Rumænien
1989: Gabriella Wirth, Ungarn
1990: Marina Kravchenko, Sovjetunionen
1991: Alena Vachovcova, Tjekkoslovakiet
1992: Ana Gogorita, Rumænien 
           (nr. 12 Lisbeth Poulsen, Danmark)
1993: Marie Fazekas, Ungarn
1994: Tamara Boroš, Kroatien
1995: Mihaela Steff, Rumænien
1996: Svetlana Ganina, SNG 
            (nr. 12 Sabine Borre Larsen, Danmark)
1997: Renata Strbikova, Tjekkoslovakiet
1998: Lapteva, Rusland
1999: Liu Jia, Østrig
2000: Laura Stumper, Tyskland
2001: Laura Stumper, Tyskland
2002: Georgina Póta, Ungarn
2003: Georgina Póta, Ungarn
2004: Iulia Necula, Rumænien 
           (nr. 10 Mie Skov, Danmark)
2005: Daniella Dodean, Rumænien
2006: Daniella Dodean, Rumænien
2007: Elizabeta Samara, Rumænien
2008: Amelie Solja, Tyskland
2009: Alena Dubkova, Hviderusland
2010: Sabine Winter, Tyskland
2011: Petrissa Solja, Tyskland
2012: Bernadette Cynthia Szocs, Rumænien
2013: Bernadette Cynthia Szocs, Rumænien
2014: Lea Rakovac, Kroatien
2015: Natalia Bajor, Polen
2016: Audrey Zarif, Frankrig
2017: Adina Diaconu, Rumænien
2018: Sabina Surjan, Serbien
2019: Tania Plaian, Rumænien
2020: Prithika Pavade, Frankrig


Drenge – Cadet boys

2008: Julien Indeherberg, Belgien
2009: Simon Gauzy, Frankrig
2010: Tristan Flore, Frankrig
2011: Andrea Landrieu, Frankrig
2012: Can Akkuzu, Frankrig 
            (nr. 6 Anders Lind, Danmark)
2013: Tomas Polansky, Tjekkiet
2014: Cristian Pletea, Rumænien 
            (nr. 9 Andreas Dilling, Danmark)
2015: Cristian Pletea, Rumænien
2016: Truls Möregårdh, Sverige
2017: Samuel Kulczycki, Polen
2018: Myshaal Sabhi, Frankrig
2019: Darius Movileanu, Rumænien
2020: Felix Lebrun, Frankrig


Pige – Cadet girls

2008: Petrissa Solja, Tyskland
2009: Bernadette Cynthia Szocs, Rumænien
2010: Bernadette Cynthia Szocs, Rumænien
2011: Laura Pfefer, Frankrig
2012: Audrey Zarif, Frankrig
2013: Adina Diaconu, Rumænien
2014: Andrea Dragoman, Rumænien
2015: Andrea Dragoman, Rumænien
2016: Anastasia Kolish, Rusland
2017: Sophia Klee, Tyskland
2018: Prithika Pavada, Frankrig
2019: Jelena Zaharia, Rumænien
2020: Annett Kaufmann, Tyskland